Sivil Toplum Kuruluşlarımızla Dayanışma

Londra Büyükelçiliği 05.04.2020

Birleşik Krallık’ta bulunan sivil toplum kuruluşlarımızın değerli yöneticileri, kıymetli mensupları,

Koronavirüs salgınının yaşandığı bugünler, Birleşik Krallık’ta bulunan vatandaşlarımız için de kolay olmayan bir dönemdir.

Türkiye’de ve Birleşik Krallık’ta sağlık çalışanları ve sağlık sistemi salgının üstesinden gelmek için seferber olmuştur. Temennimiz salgının en az sayıda kayıpla bir an evvel atlatılmasıdır. Bu dönemde sağlık makamlarının tavsiyelerine ve çağrılarına uymak ve evde kalmayı sürdürmek büyük önem taşımaktadır.

Bildiğiniz üzere salgına karşı uluslararası uçuşların durdurulması dahil olmak üzere çok geniş ve ciddi tedbirler alınması gerekmiştir.

Bu tedbirlerden çok sayıda vatandaşımız etkilenmektedir. Geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Birleşik Krallık’taki öğrencilerimizden Türkiye’ye dönmek isteyenlerden 1000 kadarının ülkeye ulaşımı sağlanmıştır. Bununla birlikte, başka birçok farklı sebeple bu ülkeye gelmiş çok sayıda vatandaşımız ise halen buradadır.

Büyükelçiliğimiz, Londra ve Edinburgh Başkonsolosluklarımız, bu zor dönemde vatandaşlarımıza imkanlar çerçevesinde destek olabilmek, tavsiye ve yönlendirmede bulunmak için mesaisini kesintisiz sürdürmektedir. Misyonlarımızın sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruların takibinde fayda vardır.

Hepimizin yaşantısının tamamen değiştiği bu zor günlerde sivil toplum kuruluşlarımızın kendi bulundukları bölgelerde ve temasta oldukları vatandaşlarımızla dayanışma sergilemeleri ayrı bir önem taşımaktadır.

Bu vesileyle, sivil toplum kuruluşlarımızın ülkemize dönemeyenveya salgın nedeniyle oluşan olumsuz ortamdan dolayı çeşitli sıkıntılar yaşayan vatandaşlarımıza vermekte oldukları destek için şükranlarımı sunmak istiyorum. Sözkonusu dayanışmanın önümüzdeki günlerdede güçlendirilerek sürdürülmesi birçok mağdur vatandaşımızın sorunlarının çözümünde sayenizde netice alınmasına imkan verecektir.

Bu zor dönemi dayanışma ve işbirliği içinde bir an evvel atlatmak üzere iletişim içinde olmamıza da büyük önem veriyorum.

İngiltere’deki hervatandaşımızın bu sıkıntılı dönemi sağlıklı biçimde atlatması temennisiyle hepinize en iyi dileklerimi sunuyorum.

Ümit Yalçın

T.C. Londra Büyükelçisi

Pazartesi - Cuma

9:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2020 Yılbaşı
10.4.2020 Dini Tatil (Good Friday)
13.4.2020 Dini Tatil (Easter Monday)
8.5.2020 Resmi Tatil (Early May Bank Holiday)
24.5.2020 Ramazan Bayramı
25.5.2020 Resmi Tatil (Spring Bank Holiday)
31.7.2020 Kurban Bayramı
31.8.2020 Resmi Tatil (Summer Bank Holiday)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2020 Resmi Tatil (Boxing Day)