Büyükelçinin Yeni Yil Mesaji

Londra Büyükelçiliği 22.12.2011

T.C. LONDRA BÜYÜKELÇİSİ ÜNAL ÇEVİKÖZ’ÜN YENİ YIL MESAJI

İngiltere’deki toplumumuzun değerli mensupları, sevgili vatandaşlarım,

Yeni yılınızı kutluyor, 2012 yılının size ve ailelerinize sağlık ve mutluk getirmesini diliyorum.

Türkiye-İngiltere ilişkileri bakımından 2011 yılı hareketli bir yıl olmuştur. Karşılıklı olarak bir dizi üst düzey ziyaret gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın 20-24 Kasım 2011 tarihlerinde Kraliçe II. Elizabeth’in davetine icabetle İngiltere’ye gerçekleştirdikleri devlet ziyareti, 23 yıldan bu yana ülkemizden İngiltere’ye gerçekleştirilen ilk devlet ziyareti olmuştur. Her iki ülkenin dış politikalarında birbirlerine verdiği önemin göstergesi olan sözkonusu ziyaret, ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırmıştır. Bu vesileyle Londra’da “The Mall” caddesi Türk bayraklarıyla donatılmış, “London Eye” Türk bayrağı renklerine bürünmüştür.

Sayın Başbakanımız Başbakan Cameron’un davetine icabetle 30-31 Mart tarihlerinde İngiltere’yi ziyaret etmiştir. Anılan ziyaret sırasında iki ülkeden önde gelen işadamlarını biraraya getirmek üzere kurulan Türk-İngiliz CEO Forumu’nun yıl içinde iki kez toplanmış olması, ekonomik ilişkilerimizdeki canlılığın bir göstergesi olmuştur.

İngiltere en önemli ticari ortaklarımız arasında yer almakta, dış ticaretimizde fazla verdiğimiz gelişmiş ülkelerden biri olma özelliğini korumaktadır.  İngiltere’yle ticari ve ekonomik ilişkilerimiz kurulan yeni mekanizmalar ve yüksek düzeyli temaslarla her geçen gün gelişmektedir. 2011 yılında Türkiye-İngiltere ekonomik ve ticari ilişkilerinde gelişme kaydedilmiş, ticaret hacmi yükselirken, karşılıklı yatırımlarda artış görülmüştür.

Sayın Başbakanımızın ziyareti sırasında sivil diyaloğu güçlendirmek ve kurumsallaştırmak üzere kurulan “Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu”nun ilk toplantısı Ekim ayında Oxfordshire’da gerçekleştirilmiş, forum siyasetçi, akademisyen, basın ve bilim çevrelerini tek bir platfomda biraraya getirmiş, iki ülke ilişkilerinin ve güncel konuların ele alınmasına imkan sağlamıştır.  

2011 yılında İngiltere’den de ülkemize üst düzey ziyaretler gerçekleştirilmiş, bu çerçevede İngiltere eski Savunma Bakanı Liam Fox, İş, Yenilik ve Yetenekler Bakanı Vince Cable,  İçişleri Bakanı Theresa May, Ticaret ve Yatırımlardan Sorumlu Bakan Lord Green ülkemizi ziyaret etmiştir.  

2012 yılında da iki ülke arasındaki yoğun ziyaret ve temasların sürmesini beklemekteyiz. Sporcularımızın 2012 Londra Olimpiyatları’na katılımını beklemekte ve başarı kazanmalarını ümit etmekteyiz.

İngiltere’yle ilişkilerimizin önemli bir veçhesini oluşturan kültürel ilişkiler, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi aracılığıyla çeşitlenmiştir. Merkez düzenlediği faaliyetlerle kültürümüzün İngiltere’de tanıtılmasına katkı sağlamaktadır.

İki ülke ilişkilerinin güçlenmesinde hiç şüphesiz İngiltere’deki vatandaşlarımızın sarfettikleri çabaların da önemli katkısı bulunmaktadır. Türkiye ve İngiltere arasındaki bağların kuvvetlenmesinde kaydadeğer rol oynayan toplumumuzun önümüzdeki yıl da bu çalışmalarını aynı azimle sürdüreceğine inanıyorum.

Bu düşüncelerle İngiltere’deki toplumumuzun ve Kıbrıslı soydaşlarımızın 2012 yılını içtenlikle yeniden kutluyor, mutlu ve sağlıklı bir yıl diliyorum.

Pazartesi - Cuma

9:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2020 Yılbaşı
10.4.2020 Dini Tatil (Good Friday)
13.4.2020 Dini Tatil (Easter Monday)
8.5.2020 Resmi Tatil (Early May Bank Holiday)
24.5.2020 Ramazan Bayramı
25.5.2020 Resmi Tatil (Spring Bank Holiday)
31.7.2020 Kurban Bayramı
31.8.2020 Resmi Tatil (Summer Bank Holiday)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2020 Resmi Tatil (Boxing Day)