Türkiye Cumhuriyeti

Londra Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç’in 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı , 19.05.2016

Birinci Dünya Savaşı’nda düşmana karşı tarihte benzerine zor rastlanır ve kararlı bir mücadele sergileyen aziz milletimiz, tüm imkansızlık ve acılara rağmen vatan toprağının işgalcilerden arındırılması ve Cumhuriyetimizin temellerinin atılması sürecinin meşalesini 19 Mayıs 1919 tarihinde yakmıştır. Milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın 9. Ordu Müfettişi olarak 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basmasıyla Anadolu’da tutuşturulan bu ateşin ışığı yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir.

İstiklal Savaşımız, esasen her cephesinde her neferiyle ve baştan sona kadar bir destanın yazılışı ve tüm dünyaya haykırılışıdır. Ne pahasına olursa olsun kutsal vatanın her bir köşesinin sonuna kadar savunulması ve milli egemenliğin tesis edilmesi hedefinin önemli tarihlerinden olan 19 Mayıs, milletimizin birlik ve beraberlik yürüyüşünün, bağımsızlık idealine ulaşma gayretinin ve yeniden ayağa kalkışının başlangıcı olarak gençlerimiz tarafından asla unutulmamalıdır. Genç nesillerimizin Cumhuriyetimizle taçlanan bu bağımsızlık mücadelesinden alacakları ilhamla aydınlık geleceğimizi aynı ruh ve idealle inşa etmeleri en büyük beklentimizdir.

Bu düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyor, vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.