Türkiye Cumhuriyeti

Londra Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Sayın Büyükelçimizin Bayram Tebrik Mesajı , 17.07.2015

Değerli Vatandaşlarım ve soydaşlarım,

Bayramlar toplumumuz için hem coşku ve neşe yaşadığımız hem dayanışma ve yardımlaşma duygularımızı güçlendirdiğimiz günlerdir. Bu nedenlerden ötürü bayramlarımıza ayrı bir önem veririz. Bayramlar; sevgi, saygı ve hoşgörünün davranışlara yansıdığı ve herkesin dargınlıklarını unutarak birbiriyle kucaklaştıkları özel günlerdir.

Bu yardımlaşma ve dayanışma kültürümüz sayesinde sadece bin yıldır yaşadığımız topraklarda kenetlenmekle kalmadık, aynı zamanda yurtdışında da kültürümüzü ve benliğimizi pekiştirmeyi başardık. Millet olmayı, dayanışmayı, paylaşmayı, hepimiz en çok bayram günlerinde hissederiz. Ancak önemli olan, bu duygularımızı yılın bütününe de yayabilmektir. Toplumumuzun daha mutlu ve başarılı olması yılın diğer aylarında da bu duygularla hareket edilmesiyle mümkün olabilir.

Çocuklarımız, aidiyet duygularını, benliklerini ve kardeşçe bir arada yaşama duygularını bayramlarda pekiştirirler. Bu nedenle, çocuklarımızın bayramlarımızın coşku dolu ve mutluluk verici havasını hissetmelerine özen göstermeliyiz. Toplumumuzun İngiltere’de kendisine saygın bir yer edinebilmesi kendisiyle, toplumuyla ve çevresiyle barışık, iyi yetişmiş, mesleki yetkinliği bulunan, dinamik gençlerin varlığına bağlıdır. Bu bakımdan ailelere büyük görev düşmektedir.

Bu anlayışla Ramazan Bayramımızın sevgi, anlayış ve hoşgörü duygularıyla kenetlenmemize fırsat teşkil edeceğine inanıyorum. Toplumumuzun tüm mensuplarının, Kıbrıslı kardeşlerimizin, neşeleriyle bayramları daha da anlamlı kılan çocuklarımızın ve İngiltere’deki Müslüman toplumunun Ramazan Bayramını kutluyorum.

Bu önemli günlerde şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla anıyorum. Bayramın milletimiz, bölgemiz ve tüm insanlık için barış, esenlik ve hoşgörünün egemen olduğu bir ortama vesile olmasını diliyorum.

Abdurrahman Bilgiç

Büyükelçi