Türkiye Cumhuriyeti

Londra Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Andrew Mango’ya Fahri Doktora Unvanı , 24.09.2012


İngiliz tarihçi ve yazar Andrew Mango’ya Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilmesi vesilesi ile Büyükelçiliğimiz resmi konutunda 20 Eylül 2012 Perşembe günü bir resepsiyon verilmiştir.

 

Büyükelçimiz Sayın Ünal Çeviköz’ün takdim konuşmasının ardından fahri doktora unvanı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Handan Işın Ozışık Karaman tarafından verilmiştir. Resepsiyona İngiltere akademik camiasından ve ülkedeki Türk vatandaşlarımızdan birçok davetli katılmıştır.

 

Tören sırasında kısa bir konuşma yapan Andrew Mango, ömrünün büyük bir kısmını Türkiye‘yi anlamak ve anlatmak için geçirdiğini, ülkemizin hemen her bir köşesini gezdiğini ve Türkiye tarihi hakkında birçok kitap yayınladığını ifade ederek, bu çalışmaları dolayısıyla kendisine fahri doktora unvanını layık gören Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine ve takdim törenine ev sahipliği yapan Türk Büyükelçiliğine candan teşekkür ettiğini söylemiştir.

 

İstanbul doğumlu olan Andrew Mango, Türk tarihi ile Mustafa Kemal Atatürk hakkındaki çalışmaları ile tanınmaktadır. Özellikle, “Atatürk” adlı kitabı Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazılmış en iyi biyografi çalışmalarından biri olarak kabul edilmektedir.

İlgili Dosyalar :

- londra_mango_fahridoktora1

- londra_mango_fahridoktora2

- londra_mango_fahridoktora3