Türkiye Cumhuriyeti

Londra Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Osmanlı İmparatorluğu’nun düzenli diplomatik ilişkiler başlattığı ilk ülkelerden biri İngiltere’dir. İngiliz iş adamlarının kapitülasyonlardan yararlanabilmesi amacıyla Kraliçe I. Elizabeth ile Padişah III. Murat arasında karşılıklı mektup değişimi 1579’da gerçekleşmiştir. Kraliçe’nin, Padişaha gönderdiği hediyeleri İstanbul’a getirerek, huzura kabul edilen işadamı William Harborne, İngiltere’nin Osmanlı İmparatorluğu’ndaki ilk temsilcisi olup, adıgeçen, İstanbul’daki görevine 1583’te başlamıştır.

Osmanlı İmparatorluğu 18. yüzyılın sonunda Avrupa’daki gelişmeleri yakından izlemek amacıyla Avrupa’daki devletler nezdinde birer mukim elçi bulundurmayı kararlaştırmış, bu çerçevede, ilk olarak 1793’te Yusuf Agâh Efendi’yi Londra’ya göndermiştir. Anılan tarihten bu yana İngiltere’de diplomatik misyonumuz bulunmaktadır (1914-1924 hariç). İngiltere ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki diplomatik ilişkiler I. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla 1914’te askıya alınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 2 Eylül 1924’te tesis edilmiştir.

Misyon tarihindeki önemli olaylar

1793                      : Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk mukim Büyükelçiliğinin Londra’da açılması

Temmuz 1867        : Sultan Abdülaziz’in Londra’yı ziyareti

1901                      : Büyükelçiliğin 1 Bryanston Square’den 69 Portland Place’e taşınması

1914                      : Birinci Dünya Savaşı nedeniyle iki ülke ilişkilerinin askıya alınması

1924                      : Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliğin yeniden faaliyete geçmesi

1 Ağustos 1950       : Türkiye’nin o dönemde merkezi Londra’da bulunan NATO’ya üyelik başvurusunda bulunması

1954                      : Büyükelçilik kançılaryasının 43 Belgrave Square’e taşınması

29 Ağustos 1955     : İngiliz yönetimi altında olan Kıbrıs’la ilgili Londra Konferansı

17 Şubat 1959        : Londra Konferansı için İngiltere’ye seyahat eden Başbakan Adnan Menderes’in uçağının Londra yakınlarında düşmesi

19 Şubat 1959        : Kıbrıs Adası’nın geleceği ile ilgili olarak Londra Anlaşmasının imzalanması

1-8 Kasım 1967      : Cumhurbaşkanı Sayın Cevdet Sunay’ın Londra’yı ziyareti

12-15 Kasım 1987   : Cumhurbaşkanı Sayın Kenan Evren’in Londra’yı ziyareti

6-9 Kasım 2010      : Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün İngiltere ziyareti (Chatham House ödülünü almak üzere)

20-24 Kasım 2011   : Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün İngiltere’ye gerçekleştirdiği devlet ziyareti

30-31 Mart 2011     : Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron’un davetine icabetle gerçekleştirdiği İngiltere ziyareti

26-28 Temmuz 2012         : Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Olimpiyat oyunlarının açılış törenlerine katılmak üzere gerçekleştirdiği İngiltere ziyareti

 

 
Yusuf Agah Efendi
Büyükelçi
01.01.1793-01.01.1798
İsmail Ferruh Efendi
Büyükelçi
01.01.1798-01.01.1801
Argyropoulos Efendi
Büyükelçi
01.01.1801-01.01.1806
Sıdkı Efendi
Büyükelçi
01.01.1806-01.01.1810
Ramadani Efendi
Büyükelçi
01.01.1810-01.01.1811
Jean de Mavroyani
Büyükelçi
01.01.1811-01.01.1834
Namık Paşa
Büyükelçi
01.01.1834-01.01.1835
Nuri Efendi
Büyükelçi
01.01.1835-01.01.1836
Mustafa Reşit Paşa
Büyükelçi
01.01.1836-01.01.1837
Sarım Paşa
Büyükelçi
01.01.1837-01.01.1838
Ahmet Fethi Paşa
Büyükelçi
01.02.1838-01.04.1838
Mustafa Reşit Paşa
Büyükelçi
01.04.1838-01.01.1839
Muhammed Şekip Efendi
Büyükelçi
01.01.1840-01.01.1842
Mehmet Emin Ali Paşa
Büyükelçi
01.01.1842-01.01.1845
Sarım Paşa
Büyükelçi
01.01.1845-01.12.1845
Muhammed Şekip Efendi
Büyükelçi
31.01.1845-01.01.1846
Prens Kalimaki
Büyükelçi
01.01.1846-01.01.1848
Kıbrıslı Mehmet Paşa
Büyükelçi
01.01.1849-01.01.1850
Kostaki Musurus Paşa
Büyükelçi
01.01.1851-01.01.1885
Rüstem Paşa
Büyükelçi
01.01.1885-01.01.1895
Kostaki Antopulo Paşa
Büyükelçi
01.01.1896-01.01.1902
Stefanaki Musurus Paşa
Büyükelçi
01.01.1903-01.01.1907
Rıfat Paşa
Büyükelçi
01.01.1907-01.01.1909
Tevfik Paşa
Büyükelçi
01.01.1909-01.01.1914
Yusuf Kemal Tengirşenk
Büyükelçi
11.01.1924-01.09.1924
Zekai Apaydın
Büyükelçi
10.09.1924-01.06.1925
Ferit Tek
Büyükelçi
01.06.1925-01.06.1932
Münir Ertegün
Büyükelçi
22.07.1932-01.03.1934
Ali Fethi Okyar
Büyükelçi
01.03.1934-01.01.1939
Dr. Tevfik Rüştü Aras
Büyükelçi
01.01.1939-01.03.1942
Rauf Orbay
Büyükelçi
23.03.1942-01.04.1944
Ruşen Eşref Ünaydın
Büyükelçi
17.04.1944-08.11.1945
M. Cevat Açıkalın
Büyükelçi
08.11.1945-01.03.1952
Hüseyin Ragıp Baydur
Büyükelçi
03.03.1952-26.02.1955
Suat Hayri Ürgüplü
Büyükelçi
15.09.1955-01.05.1957
Muharrem Nuri Birgi
Büyükelçi
01.06.1957-04.08.1960
Feridun Cemal Erkin
Büyükelçi
29.08.1960-28.03.1962
Kemal N. Kavur
Büyükelçi
01.10.1962-04.11.1963
Zeki Kuneralp
Büyükelçi
07.01.1964-04.07.1966
Ümit Haluk Bayülken
Büyükelçi
14.07.1966-26.07.1969
Zeki Kuneralp
Büyükelçi
20.08.1969-27.10.1972
Turgut Menemencioğlu
Büyükelçi
30.11.1972-16.08.1978
Vahap Aşiroğlu
Büyükelçi
02.10.1978-13.07.1981
Rahmi Gümrükçüoğlu
Büyükelçi
20.07.1981-27.12.1988
Nurver Nureş
Büyükelçi
15.01.1989-27.09.1991
Candemir Önhon
Büyükelçi
30.09.1991-17.05.1995
Özden Sanberk
Büyükelçi
01.05.1995-01.03.2000
Korkmaz Haktanır
Büyükelçi
01.04.2000-01.12.2002
Akın Alptuna
Büyükelçi
01.02.2003-01.05.2007
Mehmet Yiğit Alpogan
Büyükelçi
21.07.2007-26.06.2010
Ahmet Ünal Çeviköz
Büyükelçi
15.07.2010-28.06.2014
Abdurrahman Bilgiç
Büyükelçi
08.07.2014-