Koronavirüs (covid-19) Salgını Nedeniyle Birleşik Krallık’taki Vatandaşlarımızın En Çok Sordukları Sorulara Cevaplar

Edinburg Başkonsolosluğu 06.04.2020

Soru: Türkiye’ye Birleşik Krallık’tan yolcu taşıyan uçuşlar ne zaman başlayacak?

Yanıt: COVID-19 salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında Türkiye’ye Birleşik Krallıktan yolcu taşıyan uçuşlar 17 Mart günü yapılan açıklamayla durdurulmuştur.Normal tarifeli uçuşların yeniden başlatılmasına veya geçici nedenlerle burada bulunup da ülkemize dönmek isteyenler için özel sefer konulmasınailişkin bir karar alındığında duyurulacaktır.
Soru: Birleşik Krallık’taki vatandaşlarımızın yurda dönüşleri için özel uçuş düzenlemesi yapılacak mıdır?

Yanıt: Birleşik Krallık’ta öğrenci statüsünde bulunan vatandaşlarımızdan Türkiye’ye dönmek isteyenler, 23 ve 24 Mart günlerinde düzenlenen özel izinli uçuşlarla, 14 gün karantinada kalmak şartıyla ülkeye dönmüşlerdir.


Yeni bir düzenleme olduğu takdirde kamuoyuna duyurulacaktır. Büyükelçilik ile Londrave Edinburg Başkonsolosluklarımızın sosyal medya hesaplarının takip edilmesi rica olunur.


Soru: Büyükelçilikten veya Başkonsolosluktan uçuş için özel izin alındığını duydum. Bu özel izni nasıl alabilirim?

Yanıt: Temsilciliklerimizin herhangi bir şekilde özel uçuş izni vermek gibi bir yetkisi yoktur.

Soru: Üçüncü ülkeler üzerinden Türkiye’ye dönmek mümkündür müdür?

Yanıt: COVID-19 salgını nedeniyle ülkeler tarafından alınan seyahat kısıtlamaları anbeanuygulamaya sokulabilmektedir. Üçüncü ülkeler üzerinden Türkiye’ye dönüş konusunda ilgili havayoluyla temas edilebilir. Ülkemizin yurtdışından ülkeye girişleri durdurduğu gözönünde tutulmalıdır.Soru: Türkiye’den ilaç ve benzeri kişisel kullanım eşyası nasıl getirilebilir?

Yanıt: Kargo uçuşlarına herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Belli başlı kargo firmalarından bu konuda ayrıntılı bilgi alınabilir.

Soru: Birleşik Krallık’a kısa süreli gelmiştim. Vize sürem bitiyor. Ne yapmalıyım?

Yanıt: Birleşik Krallık, kısa süreli gelen ve salgın nedeniyle başlayan seyahat kısıtlamalarından ötürü ülkesine dönemeyenlerin vizelerinin süresini

31 Mayıs 2020
tarihine kadar uzatma kararı almıştır.

Vizenizi uzatmak için Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığına istenilen bilgilerle başvurmanız gerekmektedir.

(https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-advice-for-uk-visa-applicants-and-temporary-uk-residentsbağlantısında gerekli yönlendirme yapılmaktadır)

Soru: Birleşik Krallık’a turizm / iş görüşmesi amacıyla kısa süreliğine geldim. Hastalanmam halinde sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim?

Yanıt: Herhangi bir nedenle Birleşik Krallık’ta bulunan vatandaşlarımızın acil sağlık ihtiyaçları, Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Buna karşın sağlık kuruluşlarının acil servislerinin dışında kalan bölümlerinden alınacak sağlık hizmeti, farklı oranlarda ücrete tabi olabilmektedir. Türkiye ve Birleşik Krallık arasında sosyal güvenlik kurumlarının bu harcamaları karşılamalarına ilişkin bir anlaşma bulunmadığından, bu meblağın, şayet yurtdışı sağlık sigortası yapılmışsa ilgili sigorta şirketi tarafından, yoksa hastanın kendisi tarafından karşılanması gerekmektedirSoru: Birleşik Krallık’ta öğrenci olarak bulunuyorum. Hastalanmam halinde sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanabilirim?

Yanıt: Öğrenci vizesiyle gelenlerin sağlık kuruluşlarından yararlanma hakkı salgın döneminde de devam etmektedir.

Soru: COVID-19’a yakalandığımı düşünüyorum ne yapmalıyım?

Yanıt: COVID-19 rahatsızlığı yaşayanlar içinhttps://www.nhs.uk/conditions/coronavirus-covid-19/
bağlantısında NHS tarafında yönlendirme yapılmaktadır. Hayati tehlike varsa 999 telefon numarasından ambülans istenebilmektedir.

Tedavi amacıyla hastaneye kaldırılan vatandaşlarımızın yakınlarının Misyonlarımıza e-posta ile bilgi vermeleri rica

olunur.

Soru: Birleşik Krallık’a Ankara Anlaşması kapsamında iş kurmak üzere gelmiştim. Birleşik Krallık Hükümetinin salgından ötürü serbest çalışanlar için açıkladığı maddi desteklerden yararlanabilir miyim?


Yanıt: Birleşik Krallık Hükümeti, yıllık geliri 50.000 Sterlinin altındaki küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için bir destek paketi açıklamıştır. Sözkonusu paket çerçevesinde, işletme sahiplerine aylık gelirlerinin ortalama %80’ine kadar ve 2500 Sterlini geçmeyecek şekilde 3 ay süreyle ödeme yapılacaktır. Destek paketinden yararlanmaya ehil olma şartları arasında Birleşik Krallık vatandaşı olmak sayılmamış veya göçmenlik kanunlarına herhangi bir atıfta bulunulmamıştır.

Bahsekonu destek paketiyle ilgili ilave bilgilerehttps://www.gov.uk/guidance/claim-a-grant-through-the-coronavirus-covid-19-self-employment-income-support-scheme
adresinden ulaşılabilmektedir.

Soru: COVID-19’dan hastalanan yakınımızı kaybettik. Cenazemizin Türkiye’ya naklini nasıl gerçekleştirebiliriz?

Yanıt: Covid 19 Nedeniyle İngiltere’de hayatını kaybeden vatandaşlarımızın cenazelerinin ülkemize nakli mümkündür. Cenaze nakline ilişkin işlemler bu konuda çalışan firmalar aracılığıyla yürütülmektedir. İhtiyaç halinde bu firmalara ilişkin bilgi Londra Başkonsolosluğumuzdan temin edilebilir.Firmanın takip ettiği sürecin sonunda işlem Başkonsolosluğumuzca tamamlanmakta ve cenaze ülkemize gönderilebilmektedir. Cenazeye eşlik için yolcu seyahati mümkün değildir.

İlgili Dosyalar

sss1.jpg

sss2.jpg

sss3.jpg

Pazartesi - Cuma

9:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2020 Yılbaşı
10.4.2020 Dini Tatil (Good Friday)
13.4.2020 Dini Tatil (Easter Monday)
8.5.2020 Resmi Tatil (Early May Bank Holiday)
24.5.2020 Ramazan Bayramı
25.5.2020 Resmi Tatil (Spring Bank Holiday)
31.7.2020 Kurban Bayramı
31.8.2020 Resmi Tatil (Summer Bank Holiday)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2020 Resmi Tatil (Boxing Day)