T.c Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Londra Büyükelçiliği 27.10.2016

Birleşik Krallık’taki toplumumuzun değerli mensupları,

Büyük Önder Atatürk’ün öncülüğünde siyasal, toplumsal ve kültürel alanda bir yenilenme, kalkınma, modernleşme ve aydınlanma hareketinin başlangıcı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 93’üncü yıldönümünü büyük gururla kutlamaktayız. Bu bayramı bir kez daha sizlerle birlikte kutlamanın kıvancını ve mutluluğunu yaşıyorum.

Köklü milletimiz Cumhuriyetimizin getirdiği temel değerleri benimsemiş, evrensel insan haklarına saygı ve demokratikleşme sürecinde çıtayı hep daha yükseğe koymak suretiyle çağdaşlaşma yürüyüşünü sürdürmüş ve Cumhuriyetimizi her geçen yıl daha da olgunlaştırmıştır.

15 Temmuz’da yaşadığımız darbe girişimi sırasında ve sonrasında milletimizin devletine, seçilmiş hükümetine ve demokrasisine sahip çıkması dünyada benzeri az görülür bir kahramanlık örneğidir. Türk milleti, çağdaş dünyanın bir parçası olan ve evrensel değerlerin hâkim olduğu bir ülkede yaşama kararlılığını tartışmasız şekilde bir kez daha teyit etmiş ve bu idealinin karşısındaki zorluklara ve girişimlere karşı da, Çanakkale Savaşları ve Kurtuluş Savaşı dönemindeki kararlılıkla mücadele edeceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Birleşik Krallık’taki toplumumuzun değerli mensuplarının çok kültürlü İngiliz toplumuna siyasi, ekonomik ve kültürel alanda her geçen sene daha fazla katkıda bulunduklarını görmekten mutluluk ve gurur duyuyorum. Dünya’da, Avrupa’da ve Birleşik Krallık’ta baş döndürücü süratte değişimlerin yaşandığı bir dönemdeyiz. Bu dönemde, toplumumuzun kendi içindeki dayanışmayı güçlendirmesi, değişen koşullara uyum sağlaması, diğer toplumlara kendini daha iyi anlatması ve en önemlisi kendisiyle ve çevresiyle barışık bir şekilde yaşaması, Cumhuriyetimizin evrensel değerlerini çocuklarımıza ve gençlerimize aktarmamıza bağlıdır.

Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi hepimizin adına minnet ve saygıyla anıyorum. Birleşik Krallık’taki vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, saygılarımı, sevgilerimi ve en iyi dileklerimi sunuyorum.Pazartesi - Cuma

9:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2020 Yılbaşı
10.4.2020 Dini Tatil (Good Friday)
13.4.2020 Dini Tatil (Easter Monday)
8.5.2020 Resmi Tatil (Early May Bank Holiday)
24.5.2020 Ramazan Bayramı
25.5.2020 Resmi Tatil (Spring Bank Holiday)
31.7.2020 Kurban Bayramı
31.8.2020 Resmi Tatil (Summer Bank Holiday)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2020 Resmi Tatil (Boxing Day)