Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç'in Yeni Yıl Mesajı

Londra Büyükelçiliği 23.12.2015

İngiltere’deki toplumumuzun değerli mensupları, sevgili vatandaşlarım,

Sizlerle ikinci kez yeni yılı kutlama mutluğunu yaşıyorum. Bu vesileyle, 2016 yılının size, ailelerinize ve yakınlarınıza sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum.

Türk toplumunun, İngiltere’de sosyal, ekonomik ve kültürel yaşama sağladığı, giderek derinleşen ve zenginleşen katkılarını memnuniyetle takip ediyoruz. Vatandaşlarımızın ve Kıbrıslı soydaşlarımızın, bankacılıktan modaya, danışmanlıktan siyasete kadar uzanan geniş bir yelpazede, sayısı artmakta olan başarı hikayelerine büyük bir gururla tanık oluyoruz. Sizlerin de hak vereceği üzere, toplumumuzun bu aşamaya gelmesi ve daha ileriye taşınmasında eğitim, yabancı dil bilgisi ve yaşanılan topluma entegrasyonun büyük rolü bulunmaktadır.

Gerek İngiltere’yle ikili ilişkilerimizin ulaştığı aşama gerek yürütülen başarılı kamu diplomasisi ışığında, Türk ve İngiliz halkları birbirlerini giderek daha iyi tanımaktadır. Ülkemiz,İngiltere açısından en cazip turizm merkezlerinden biri konumunda olup, yıllık bazda 2,6 milyon İngiliz turist Türkiye’yi ziyaret etmektedir. Öğrencilerimizin yüksek öğrenim açısından seçtiği en popüler yerlerden biri İngiltere’dir. Dolayısıyla, ikili ilişkilerinbeşeri boyutunun çok güçlü olduğunu söylemekmümkündür. Buboyut temelinde, İngiltere’yle ikili ilişkilerimiz olumlu bir mecrada birçok alanda gelişerek sürmektedir. İkili ilişkilerde bir sorun bulunmaması ve pozitif bir işbirliği gündemine sahip olunması, bu bağlamda büyük avantaj teşkil etmektedir.

Birinci Dünya Savaşı’nın 100.yıldönümüne denk gelen 2015 yılı içinde Türk-İngiliz ilişkilerinin tarihsel derinliği de görünürlük kazanmıştır. Bu vesileyle, Türkiye ve İngiltere’de Türk toplumumuzun da değerli katkılarıyla kapsamlı etkinlikler düzenlenmiş ve bu etkinliklerde tarihe ‘‘Centilmenler Savaşı’’ olarak geçen, dünya tarihinin ezberini bozan Çanakkale Kara Savaşlarından doğan dostluk bağına vurgu yapılmıştır. Ayrıca,Osmanlı İmparatorluğu ile İngiltere arasında Büyükelçi değişiminin 16. yüzyıla kadar giden tarihine bakıldığında, ikili ilişkilerin ne kadar köklü olduğunu anlamak mümkündür.

Gücünü tarihten alan ilişkiler sayesinde, Türkiye ve İngiltere, bugün ilişkilerini daha da sağlamlaştırma amacına dönük emin adımlar atmakta, özellikle ekonomik ve ticari alanda birbirinin vazgeçilmez ortağı haline gelmektedir.

İngiltere’yle ilişkilerin geliştirilmesi amacına yönelik olarak çok yönlü politikalar izliyoruz. Bu çerçevede, iki taraf da karşılıklı üst düzey ziyaretlerin sürdürülmesine önem atfetmektedir.

Sayın Başbakanımızın 19-21 Ocak 2015 tarihlerinde Birleşik Krallık’ı ziyaretinin ardından, Galler Prensi Charles ile Prens Harry, Nisan ayında Çanakkale Savaşları’nın 100.yıldönümü münasebetiyle ülkemize ziyarette bulunmuş; Başbakan Cameron da G20 Zirvesi’ne katılmak üzere 15-16 Kasım2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Karşılıklı ziyaretlerin yanısıra ikili ticaret mekanizmaları kanalıyla ticari ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesine dönük ortak projeler hayata geçirilmekte; ticaret heyetlerinin karşılıklı ziyaretleri teşvik edilmektedir.

İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler, hiç şüphesiz iş çevrelerinin birbirlerini daha yakından tanıması ve karşılıklı yatırım fırsatlarınınkeşfedilmesiyle daha da gelişecektir. İkili işbirliğineyönelik tüm ticari ve ekonomikkonuların ele alındığı, Ekonomi Bakanlarının eşbaşkanlığında her sene toplanan Ortak Ekonomi ve Ticaret Ortaklık Komitesi (JETCO) toplantıları devam etmektedir. Komitenin bir sonraki toplantısının 2016 yılının başında Londra’da yapılması öngörülmektedir.

Yıl içinde sağlık turizminden finans sektörü ve savunma sanayine kadar uzanan geniş bir yelpazede ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik önemli projelere imza attık. Bu projeleri,önümüzdeki dönemdede sürdüreceğiz.

Bilim ve teknoloji alanında da ortak olarak görmeyi arzu ettiğimiz İngiltere’yle,
Mart 2015-Mart 2016 dönemini Türkiye-İngiltere Bilim ve Teknoloji Yılı olarak ilan ettik.Bu kapsamda, TÜBİTAK ile İngiliz İş Yenilik ve Yetenekler Bakanlığı, bilimsel ve teknolojik işbirliğini geliştirmeye yönelik çalışmalarını sürdürmektedirler.

Ülkemizin 2015 yılında yürüttüğü G-20 Dönem Başkanlığı, G20 bünyesinde birçok çalışmaya öncülük eden İngiltere’yle ikili işbirliğinin derinleştirilmesine vesile teşkil etmiştir.

Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmak üzere son beş yıldır sürdürmekte olduğumuz bir etkinlik de “Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu”dur. Bu oluşum, işadamı, siyasetçi, akademisyen ve basın mensuplarını biraraya getirmek amacıyla kurulmuş sosyal bir forumdur. Tatlıdil Forumu’nun beşincitoplantısı, önümüzdeki ilkbaharda Bath’da düzenlenecektir.

Varolan ortak siyasi irade ve iki ülke halklarının beklentileri doğrultusunda, Türkiye ve İngiltere arasındaki ikili ilişkilerin gelişmek ve çeşitlenmek suretiyle ileriye taşınmasını bekliyor; bu süreçte Türkiye’nin fahri diplomatları olarak siz değerli vatandaşlarımıza da önemli görevler düştüğünü düşünüyorum.

Bu düşüncelerle İngiltere’deki toplumumuzun ve Kıbrıslı soydaşlarımızın 2016 yılını içtenlikle yeniden kutluyor, mutluluk sağlık ve esenlik dolu günler diliyorum.


Pazartesi - Cuma

9:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2020 Yılbaşı
10.4.2020 Dini Tatil (Good Friday)
13.4.2020 Dini Tatil (Easter Monday)
8.5.2020 Resmi Tatil (Early May Bank Holiday)
24.5.2020 Ramazan Bayramı
25.5.2020 Resmi Tatil (Spring Bank Holiday)
31.7.2020 Kurban Bayramı
31.8.2020 Resmi Tatil (Summer Bank Holiday)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2020 Resmi Tatil (Boxing Day)