Sayın Büyükelçimizin Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Londra Büyükelçiliği 28.10.2014

T.C LONDRA BÜYÜKELÇİSİ ABDURRAHMAN BİLGİÇ’İN

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

İngiltere’deki toplumumuzun değerli mensupları,

Büyük Önder Atatürk’ün öncülüğünde siyasal, toplumsal ve kültürel alanda bir yenilenme, kalkınma, modernleşme ve aydınlanma projesi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 91’inci yıldönümünü büyük gururla kutlamaktayız. Ben de Cumhuriyet Bayramımızı ilk kez sizlerle birlikte kutlamanın kıvancını ve mutluluğunu yaşıyorum.

Ülkemizin ekonomik olarak gelişmesi, eğitim düzeyinin yükselmesi, hayat standartlarının iyileşmesi, toplumumuzun dış dünyayla daha sıkı bir şekilde bütünleşmesi ve çağdaş bilim ve teknolojiyi takip etmesi Cumhuriyetimizin kurulduğu zamanki heyecanının bugün de aynı sıcaklıkla sürdüğünün göstergesidir.

Köklü milletimiz Cumhuriyetimizin getirdiği temel değerleri benimsemiş, evrensel insan haklarına saygı ve demokratikleşme sürecinde çıtayı hep daha yükseğe koymak suretiyle çağdaşlaşma yürüyüşünü sürdürmüş ve Cumhuriyetimizi her geçen yıl daha da olgunlaştırmıştır.

Ülkemizin bugün aynı zamanda uluslararası toplumun saygıdeğer bir üyesi haline gelmiş olması, şüphesiz Türk Milletinin eşi görülmemiş fedakarlıkları sayesinde kazanılan Kurtuluş Savaşı ve ardından kurulan Cumhuriyetimizin eseridir. Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, çağdaş yapısı ve güçlü ekonomisiyle önemli atılımlar gerçekleştirmeye, diğer birçok ülkeye ilham kaynağı olmaya devam edecek ve Atatürk ilke ve inkılaplarının yol göstericiliğinde başarılarına yenilerini ekleyecektir. Ülkemizin, 2023 yılında Cumhuriyetin 100. yılını kutlarken çok daha büyük hedeflere yönelerek yeni başarılara ulaşacağına inancımız tamdır.

Toplumumuzun her bireyinin, ulusumuzun ve gelecek kuşaklarımızın daha iyi koşullarda yaşamaları için gerekli çabaları göstermek hangi ülkede yaşarsak yaşayalım hepimiz için birer ödevdir.

Bu bağlamda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ve soydaşlarımız her zaman Cumhuriyetimizin coşkusunu ve olgunluğunu yaşatmayı, Cumhuriyetin kazanımlarını birbirlerine aktarmayı başarmışlardır. İngiltere’deki toplumumuzun değerli mensuplarının çok kültürlü İngiliz toplumuna siyasi, ekonomik ve kültürel alanda önemli katkılarda bulunduklarını görmekten mutluluk ve gurur duyuyorum.

Daha büyük başarılar buradaki toplumumuzun aralarındaki dayanışmayı güçlendirmelerine, ayrıca Cumhuriyetimizin evrensel değerlerini çocuklarımıza ve gençlerimize aktarmalarına bağlıdır.

Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi hepimizin adına minnet ve saygıyla anıyorum.

İngiltere’deki vatandaşlarımız ve soydaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, saygılarımı, sevgilerimi ve en iyi dileklerimi sunuyorum.

Pazartesi - Cuma

9:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2018 Yılbaşı
30.3.2018 Dini Tatil (Good Friday)
2.4.2018 Dini Tatil (Easter Monday)
7.5.2018 Resmi Tatil (Early May Bank Holiday)
28.5.2018 Resmi Tatil (Spring Bank Holiday)
15.6.2018 Ramazan Bayramı
21.8.2018 Kurban Bayramı
27.8.2018 Resmi Tatil (Summer Bank Holiday)
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2018 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2018 Resmi Tatil (Boxing Day)