Türkiye, Türkmenlere Yardımda Dünyaya Örnek Oldu

Londra Büyükelçiliği 11.09.2014

- IKBY Parlamento Milletvekili ve Irak Türkmen Cephesi Yönetim Kurulu Üyesi Selim:

- "Bir Iraklı Türkmen olarak, bir milletvekili olarak Türkiye Cumhuriyeti'ne yardımlarından dolayı sonsuz...şükranlarımızı bildiriyoruz"

İSTANBUL (AA) - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamento Milletvekili ve Irak Türkmen Cephesi Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Maruf Selim, Türkiye'nin bölgede Türkmenler'e yaptığı yardımlarla dünyaya örnek olduğunu belirtti.

Selim, geçen haziran ayında terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) başlattığı saldırıların ardından, bölgede yaşanan gelişmeleri ve Türkiye'nin yardımlarını, AA muhabirine değerlendirdi.

Kızılay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA), IŞİD saldırıları sonrası bölgede, Türkmenler'e karşı sürekli insani yardımda bulunduğunu anlatan Selim, "Benim bildiğim kadarıyla Türkiye'den hazirandan bu yana 200 tır yardım malzemesi gönderildi" diye konuştu.

Selim, Kızılay'ın özellikle Erbil'de ve o bölgede ayrım yapmadan tüm etnik unsurlara yardımda bulunduğunu dile getirerek, "Türkiye herkese yardım yapıyor. Türkmene, Yezidisine, Hristiyanına yardım yapıyor. Bu Türkiye'nin orada ağırlığını, büyüklüğünü gösteriyor" dedi.

-"Dünya, Avrupa Türkiye'yi örnek alsın"

Aydın Maruf Selim, şu anda bölgede sadece Türkiye'nin insani yardım yaptığının altını çizerek, yardımların ağırlıklı olarak Erbil, Duhok, Süleymaniye ve Kerkük'te gerçekleştirildiğini anlattı.

Selim, şöyle devam etti:

"Türkiye, bölgede bir abi gibi davranıyor, bölgede Türkmenler'e yaptığı yardımlarla dünyaya örnek oldu. Avrupa'dan da Türkiye'nin yaptığını yapmasını bekliyoruz. Türkiye'nin yaptığının yüzde 100'ünü yapamazlar tabii ama bari yüzde 10'unu yapsınlar. Türkiye'nin yaptığı yardımları insanlar da görüyor. Türkiye yardım yapıyor ama aynı zamanda bunun propagandasını yapmıyor. Bu çok önemli bir nokta. Oraya Almanlar, Avrupalarılar gelip 10 milyon dolar hediye ediyor sonra bunu bütün basına bildiriyor. Ama Türkiye bunu yapmıyor. Şu ana kadar Türkiye 200 tır yardım yaptı, 3 tane kamp yapıyor ama bunu dünya kamuoyuna bildirme gereği duymuyor. Bir Iraklı Türkmen olarak, bir milletvekili olarak Türkiye Cumhuriyeti'ne yardımlarından dolayı sonsuz şükranlarımızı bildiriyoruz."

-"150 bin Türkmen zorla göçe maruz kaldı"

Selim, Türkmenlerin Telafer ve Musul'da IŞİD saldırıları sonrasında zor durumda kaldıklarını belirterek, bugüne kadar 150 bin Türkmenin zorla göçe maruz kaldığını bildirdi.

Bu 150 bin Türkmenin kuzey bölgesine geldiğini anımsatan Selim, şunları kaydetti:

"Şu anda 50 bin civarında Türkmen Erbil, Duhok, Zaho bölgesinde ikamet ediyor. 100 bini de Kerbela ve Necef'e götürüldüler. Bunu Irak hükümeti bilerek yaptı. Çok uzak bir bölgeye götürdüler, biz buna karşıyız. Bunun planlı olarak yapıldığını görüyoruz. Biz IŞID'ın saldırısına maruz kalan kişiler Musul ve Telafer'e yakın bölgelerde olmayı tercih ediyoruz. Çünkü bunların o bölgeye gittikleri zaman dönmeleri çok zor olur."

Türk Kızılayı ve AFAD'ın bölgede faaliyetlerinin aralıksız sürdüğünü ve kuzey bölgesinde 3 kamp açılacağını belirten Selim, "Biz Türkmenleri bu kamplara yerleştirmek istiyoruz. Kendi bölgelerine yakın, o bölgede durum normalleştikten sonra kendi yurtlarına dönsünler istiyoruz" diye konuştu.
Daha fazla bilgi için

Pazartesi - Cuma

9:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2020 Yılbaşı
10.4.2020 Dini Tatil (Good Friday)
13.4.2020 Dini Tatil (Easter Monday)
8.5.2020 Resmi Tatil (Early May Bank Holiday)
24.5.2020 Ramazan Bayramı
25.5.2020 Resmi Tatil (Spring Bank Holiday)
31.7.2020 Kurban Bayramı
31.8.2020 Resmi Tatil (Summer Bank Holiday)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2020 Resmi Tatil (Boxing Day)