Sayın Büyükelçimizin Kurban Bayramı Tebrik Mesajı

Londra Büyükelçiliği 11.10.2013

Değerli Vatandaşlarım,

Bayramlar toplumumuz için hem coşku ve neşe yaşadığımız hem dayanışma ve yardımlaşma duygularımızı güçlendirdiğimiz günlerdir. Bu nedenlerden ötürü bayramlarımızın kültürümüzde ayrıcalıklı bir yeri bulunmaktadır. Bayramlar, kavga ve küskünlüklerin son bulduğu, sevgi, saygı ve hoşgörünün davranışlara yansıdığı özel günlerdir.

Bu yardımlaşma ve dayanışma kültürümüz sayesinde sadece bin yıldır yaşadığımız topraklarda kenetlenmekle kalmadık, aynı zamanda yurtdışında da kültürümüzü ve benliğimizi pekiştirmeyi başardık.

Bizim yüzyıllardır hür ve bağımsız yaşamamızı, büyük medeniyetler kurmamızı sağlayan, milletimizin bu soylu duruşu, birlik ve beraberliği, vatanına ve birbirine olan yüce sevgisi ve bağlılığıdır. Millet olmayı, dayanışmayı, paylaşmayı, hepimiz en çok bayram günlerinde hissederiz.

Çocuklarımız, aidiyet duygularını, benliklerini ve kardeşçe bir arada yaşama duygularını bayramlarda pekiştirirler. Bu nedenle, çocuklarımızın bayramlarımızın coşku dolu ve mutluluk verici havasını hissetmelerine özen göstermeliyiz. Toplumumuzun İngiltere’de kendisine saygın bir yer edinebilmesi kendisiyle, toplumuyla ve çevresiyle barışık, iyi yetişmiş, mesleki yetkinliği bulunan, dinamik gençlerin varlığına bağlıdır. Bu bakımdan ailelere büyük görev düşmektedir.

Toplumumuz mensuplarının İngiltere’de daha iyi bir konuma gelmeleri, başarılı olmalarında beraberlik ruhunun da büyük önemi bulunmaktadır. Birlik ve beraberliğimiz güçlendikçe, birbirimize daha sıkı kenetlendikçe güçlükler daha kolay aşılacaktır.

Bu anlayışla Kurban Bayramımızın sevgi, anlayış ve hoşgörü duygularıyla kenetlenmemize fırsat teşkil edeceğine inanıyorum. Bir Kurban Bayramını daha birlik, beraberlik içerisinde, sizlerle birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Toplumumuzun tüm mensuplarının, Kıbrıslı kardeşlerimizin, gülen yüzleri ve neşeleriyle bayramları daha da anlamlı kılan çocuklarımızın ve İngiltere’deki Müslüman toplumunun Kurban Bayramını kutluyorum.

Bu mübarek günlerde şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla anıyorum. Bayramın milletimiz, bölgemiz ve tüm insanlık için barış, esenlik ve hoşgörünün egemen olduğu bir ortama vesile olmasını diliyorum.

Ünal Çeviköz

Büyükelçi

Pazartesi - Cuma

9:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2020 Yılbaşı
10.4.2020 Dini Tatil (Good Friday)
13.4.2020 Dini Tatil (Easter Monday)
8.5.2020 Resmi Tatil (Early May Bank Holiday)
24.5.2020 Ramazan Bayramı
25.5.2020 Resmi Tatil (Spring Bank Holiday)
31.7.2020 Kurban Bayramı
31.8.2020 Resmi Tatil (Summer Bank Holiday)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2020 Resmi Tatil (Boxing Day)