Sayın Büyükelçimizin Ramazan Bayramı Mesajı, 07.08.2013

Londra Büyükelçiliği 07.08.2013

Saygıdeğer vatandaşlarım,

Sevgi, saygı, kardeşlik, dayanışma ve dostluk duygularımızı pekiştiren Ramazan ayının ardından bir bayramı daha sizlerle birlikte karşılamanın heyecanı ve coşkusu içindeyim. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor; Ramazan Bayramı’nın ülkemize, ülkemizden uzakta yaşayan toplumumuzun siz değerli üyelerine, İslam alemine ve hep birlikte yaşadığımız Birleşik Krallık’a huzur, esenlik ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Dini ve milli bayramlarımız dayanışma, dostluk ve birarada yaşama duygularımızı pekiştiren özel günlerdir. Bu özel günlerimiz içinde ayrı bir anlamı bulunan dini bayramlarımız anlaşmazlıkların ve küskünlüklerin aşılmasına; milli, manevi değerlerimizin kıymetinin idrak edilmesine vesile olmaktadır. Dini bayramlarımız ayrıca farklılıklarımızın ve kültürel çeşitliliğimizin harmanlandığı ve ortak zenginliklerimiz haline dönüştüğü günlerdir. Bu anlayışla Ramazan Bayramımızın sevgi, anlayış ve hoşgörü duygularıyla kenetlenmemize fırsat teşkil edeceğine inanıyorum.

Türkiye, demografik, tarihi, ekonomik, kültürel ve sosyolojik potansiyeli güçlü; içeride birlik ve bütünlüğünü pekiştiren; uluslararası alanda da yapıcı siyaset izleyen önemli bir ülkedir. Anavatanından uzakta yaşayan vatandaşlarının da büyük katkısıyla her geçen gün çağdaş uygarlık yolunda daha fazla mesafe kaydeden ülkemizin ilerlemesinde kuşkusuz her kurumumuza ve her bireyimize sorumluluk düşmektedir. Birlik ve bütünlüğümüzü koruyarak gelecek nesillere örnek olmamız; dinimizin de gereği olan huzur ve barış içinde birarada yaşayabilme olgunluğuna erişmemiz bu sorumlulukların başında gelmektedir.

Sizler bir yandan Birleşik Krallık’ta yaşamın her alanında aktif birer birey olurken aynı zamanda bayramlarda köklü tarihimizi, milli değerlerimizi, adet ve geleneklerimizi de yaşatarak Birleşik Krallık’ta kültürümüzü tanıtmak ve temsil etmek açısından önemli katkı sağlamaktasınız.

İslam dini sevgi, hoşgörü ve dayanışma mesajlarını güçlü şekilde veren, barış ve insanların huzurunu öne çıkaran bir anlayışı temsil eder. Bu düşüncelerle, Ramazan Bayramının huzur ve bereket içinde geçmesini temenni eder; toplumumuzun tüm mensuplarının, Kıbrıslı soydaşlarımızın ve İslam dünyasının bayramını bir kez daha kutlar; bayramın milletimiz ve tüm insanlık için barış, huzur ve hoşgörünün egemen olduğu güzel günlere vesile olmasını dilerim.

ÜNAL ÇEVİKÖZ

Pazartesi - Cuma

9:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2020 Yılbaşı
10.4.2020 Dini Tatil (Good Friday)
13.4.2020 Dini Tatil (Easter Monday)
8.5.2020 Resmi Tatil (Early May Bank Holiday)
24.5.2020 Ramazan Bayramı
25.5.2020 Resmi Tatil (Spring Bank Holiday)
31.7.2020 Kurban Bayramı
31.8.2020 Resmi Tatil (Summer Bank Holiday)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2020 Resmi Tatil (Boxing Day)