Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Londra Ziyareti

Londra Büyükelçiliği 08.03.2013

                                                                                                                                                                            

Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, Londra’da düzenlenen “Yemen’in Dostları Grubu Toplantısı” vesilesi ile 7-8 Mart 2013 tarihlerinde Birleşik Krallık’ı ziyaret etmiştir.

 

7 Mart Perşembe günü Lancaster House’da yapılan Yemen’in Dostları Grubu Toplantısında Sayın Bakanımız, ülkemizin Yemen’in geçiş sürecine verdiği desteğe değinen ve önümüzdeki dönemde ülkenin güvenlik ve sosyal istikrarının sağlanması bağlamında uluslararası topluma düşen görevlere işaret eden bir konuşma yapmıştır.

 

Sayın Bakanımız toplantı sonrasında Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığında Bakan William Hague ile ikili bir görüşme gerçekleştirerek başta ikili ilişkilerimiz olmak üzere, bölgemizdeki güncel dış politika konularını ele almıştır.

 

Sayın Bakanımız aynı gün, London School of Economics bünyesindeki Çağdaş Türkiye Çalışmaları kürsüsünde “Transformation in World Politics: The Challenges for Global and Regional Order” başlıklı bir konuşma yapmıştır. Akademik camianın büyük ilgi gösterdiği panelde ülkemizin dış politikası ve Ortadoğu vizyonu hakkında kapsamlı değerlendirmelerde bulunan Sayın Bakanımız, Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci küresel ekonomik kriz ve Arap uyanışı başta olmak üzere katılımcılardan gelen soruları yanıtlamıştır.  

 

7 Mart Perşembe akşamı Sayın Bakanımız ayrıca, Büyükelçiliğimizin ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğinde Osmanoğulları ailesinin İngiltere'de yaşayan mensupları ile bir araya gelmiştir. Yemeğe, aralarında Sultan Abdülmecid'in torunlarından olan Osman Selahaddin, Mehmed Ziyaeddin ve Ömer Abdülmecid Osmanoğlu'nun da aralarında bulunduğu 11 aile mensubu iştirak etmiştir. Sayın Bakanımız yemek sırasındaki hitabında, Osmanlı ailesi üyeleri ile buluşmanın çok özel ve tarihi bir nitelik taşıdığını, aile ile bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek katılımcıları Konya'da düzenlenen Şeb-i Aruz törenlerine, İznik’e, Bursa’ya ve Söğüt şenliklerine davet etmiştir.

 

8 Mart Cuma günü İngiliz basınının önde gelen dış politika yazarları ile sabah kahvaltısında bir araya gelen Sayın Bakanımız, BBC, Financial Times, The Times, The Daily Telegraph, The Guardian, Economist ve Thompson-Reuters’in temsilcileri ile ülkemizin dış politikası ile bölgesel gelişmeleri değerlendirmiştir.

Pazartesi - Cuma

9:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2020 Yılbaşı
10.4.2020 Dini Tatil (Good Friday)
13.4.2020 Dini Tatil (Easter Monday)
8.5.2020 Resmi Tatil (Early May Bank Holiday)
24.5.2020 Ramazan Bayramı
25.5.2020 Resmi Tatil (Spring Bank Holiday)
31.7.2020 Kurban Bayramı
31.8.2020 Resmi Tatil (Summer Bank Holiday)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2020 Resmi Tatil (Boxing Day)