"elgar Türkiye’de"

Londra Büyükelçiliği 06.07.2012

Büyükelçilik konutunda gerçeklestirilen etkinlik: "“Elgar Türkiye’de"

 

 

Müzik tarihçisi, orkestra şefi ve besteci Dr. Emre Aracı 21 Haziran 2012 tarihinde Büyükelçilik ikametgahında İngiliz besteci Edward Elgar hakkında “Elgar Türkiye’de/Elgar in Turkey” başlıklı bir konferans vermiştir.

 

Dr. Aracı sunuşunda Elgar’ın günlüğünden alıntılarla, bestecinin İstanbul ve İzmir’e

gerçekleştirdigi ziyaretler ve ülkemizde geçirdiği sürenin eserlerine yansımaları hakkında

bilgi vermiştir. Etkinlikte ayrıca Elgar’ın İzmir’e ziyaretinin ardından besteledigi “In Smyrna”

isimli eserin de yeraldığı bir resital verilmiştir.

 

Etkinlige İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in oglu York Dükü Andrew’un yanısıra kültür, sanat, üniversite, basın ve diplomasi çevrelerinden davetliler katılmıştır.

 

Etkinlik hakkında Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan haberin metni aşağıda, Dr. Emre Aracı’nın sunuşu ektedir.

**

“Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği rezidansında görkemli resepsiyon

AA  

İngiltere'de 25 yıldır yaşayan Türk müzik tarihçisi, orkestra şefi ve besteci Dr. Emre Aracı, İngiliz besteci Sir Edward Elgar'ın Türkiye'ye yaptığı ziyarete ilişkin araştırmalarını içeren bir konferans ve konser verdi.

Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği rezidansında, Büyükelçi Ünal Çeviköz ile eşi Emel Çeviköz'ün ev sahipliğindeki konferans ve konsere, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in ikinci oğlu York Dükü Andrew da katıldı.

Konserde ayrıca, Osmanlı Sultanı 5. Murad'ın torununun torunu Osman Selahaddin Efendi ile Osmanlı Sultanı Mehmed Reşad'ın torununun oğlu Ömer Abdülmecid Efendi ve torunun torunu Mahmud Efendi de hazır bulundu.

Osmanlı İmparatorluğu'nda Avrupa müziği üzerine araştırmalar yapan Dr. Emre Aracı, verdiği konferansın ardından AA'ya yaptığı açıklamada, İngiliz besteci Sir Edward Elgar'ın 1905 yılında İstanbul ve İzmir'e yaptığı yolculuklardan yola çıkarak ve hatıra defterinde anlatılan anekdotları okuyarak konser ve konferansı hazırladıklarını kaydetti.

-"Elgar, İzmir'de derviş tekkesinden etkileniyor"-

Elgar'ın Türkiye ziyaretinin müzik çevrelerinde bilindiğini belirten Aracı, "Elgar'ın belki de bizim için en ilginç olanı, İzmir'de ziyaret ettiği bir derviş tekkesinde yaşadığı hislerden etkilenmesinden dolayı piyano için kaleme aldığı 'Smyrna' yani 'İzmir' adında bir bestesi olması" diye konuştu.

Osmanlı hanedanının İngiltere'de bulunan bazı üyelerinin resepsiyona gelmesine ilişkin ise Aracı, "Bu konsere ve konferansa gelmeleri çok hoş bir birliktelik herkes için" dedi.

Resepsiyonda, piyanist Donat Bayer Berköz, Elgar'ın "Smyrna" eserini seslendirirken, mezo soprano Clare Presland, Elgar'ın İstanbul'a ziyaretinde dönemin Tarabya'daki İngiliz Büyükelçiliğinde verdiği resitalde eşlik ettiği eserleri seslendirdi, kemancı Emre Engin de Elgar'ın "Salud d'Amour" eserini çaldı.

1968 Ankara doğumlu Dr. Emre Aracı'nın en son, librettosunu hazırladığı ve araştırdığı Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin "5. Murad" balesi sahneye konulmuştu.”

 

İlgili Dosyalar

"Elgar Türkiye’de"

Elgar in Turkey

Pazartesi - Cuma

9:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2020 Yılbaşı
10.4.2020 Dini Tatil (Good Friday)
13.4.2020 Dini Tatil (Easter Monday)
8.5.2020 Resmi Tatil (Early May Bank Holiday)
24.5.2020 Ramazan Bayramı
25.5.2020 Resmi Tatil (Spring Bank Holiday)
31.7.2020 Kurban Bayramı
31.8.2020 Resmi Tatil (Summer Bank Holiday)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2020 Resmi Tatil (Boxing Day)