Büyükelçinin Ramazan Bayrami Mesaji

Londra Büyükelçiliği 08.09.2010

İngiltere’deki Türk toplumunun değerli mensupları,

Bir Ramazan Bayramı’nı daha hep birlikte karşılamanın coşkusunu yaşıyoruz. Sizleri sevgi ve saygıyla selamlarken, sevinç, hoşgörü ve barışın simgesi olan Ramazan Bayramı’nın ülkemize, ülkemizden uzakta yaşayan ancak her şeyden önce gönül bağıyla ülkemize bağlı bulunan Türk toplumuna ve içinde yaşadığımız İngiltere toplumuna huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Bayramlar dayanışma, dostluk ve kardeşlik duygularının pekiştiği, anlaşmazlıkların bir kenara bırakıldığı özel günlerdir. Birlik ve beraberliğimizi devam ettirdikçe aşamayacağımız hiçbir engel, varamayacağımız hiçbir hedef yoktur. Sahip olduğumuz farklılıkları ve kültürel çeşitliliğimizi bizi birleştiren ortak zenginliğimiz olarak görmeli; değerlerimize sahip çıkmalı ve bunları sonraki nesillere aktarabilmeliyiz. Bu Ramazan Bayramının Türk toplumunun sevgi, anlayış ve hoşgörü duyguları etrafında kenetlenmesine fırsat teşkil etmesini diliyorum.

Türk toplumunun çalışkanlığı ve dürüstlüğüyle İngiltere’nin toplumsal hayatına gerek ekonomik gerek kültürel alanlarda yaptığı katkı herkesçe bilinmekte, memnuniyet ve takdirle karşılanmaktadır. Geleneklerimize ve Ramazan Bayramı’nın ruhuna uygun olarak, Türk toplumunun ülkenin huzur ve refah tablosunun da önemli bir unsuru olduğunun bu bayram vesilesiyle bir kez daha gözler önüne serileceğine inanıyorum.

Türkiye, 70 milyonu aşan nüfusu, güçlü ekonomisi, bölgesinde ve küresel düzeyde söz sahibi konumuyla önemli bir ülkedir. Ülkemiz, yurttaşlarının ve kurumlarının özverili çabalarıyla, Aziz Atatürk’ün öngördüğü çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemektedir. Bunda sizlerin de katkısı olduğu muhakkaktır. Anavatanınızla gurur duymaktan ve ondan aldığınız güç ve güvenle hareket etmekten kaçınmayınız. Ülkemizle bağlarınızın Ramazan Bayramı vesilesiyle bir kez daha tazelenmesi ve daha da güçlenmesini temenni ediyorum.

İngiltere’deki Türk toplumu mensuplarının, Kıbrıslı soydaşlarımızın ve tüm Türk ve İslam dünyasının bayramını bir kez daha kutluyor; bayramın milletimiz ve tüm insanlık için huzur ve hoşgörünün egemen olduğu güzel günlerin başlangıcı olmasını diliyorum.

Pazartesi - Cuma

9:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2020 Yılbaşı
10.4.2020 Dini Tatil (Good Friday)
13.4.2020 Dini Tatil (Easter Monday)
8.5.2020 Resmi Tatil (Early May Bank Holiday)
24.5.2020 Ramazan Bayramı
25.5.2020 Resmi Tatil (Spring Bank Holiday)
31.7.2020 Kurban Bayramı
31.8.2020 Resmi Tatil (Summer Bank Holiday)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 Dini Tatil (Christmas Day)
26.12.2020 Resmi Tatil (Boxing Day)