Türkiye Cumhuriyeti

Londra Büyükelçiliği

Büyükelçilik

Osmanlı İmparatorluğu,  18. yüzyılın sonunda,  Avrupa’da yaşanan gelişmelerden haberdar olabilmek amacıyla Avrupa’ya ilk yerleşik temsilcilerini göndermeye başlamıştır. Bu Büyükelçilerden ilki 1793 senesinde Londra’ya atanan Yusuf Agah Efendi’dir. Bu tarihten itibaren Londra’da hep bir Türk diplomatik misyonu bulunmuştur. Tek istisna,  1914 yılında, 1. Dünya Savaşı sebebiyle, Osmanlı İmparatorluğu ve İngiltere arasındaki diplomatik ilişkilerin kesintiye uğramış olmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin Ekim 1923 tarihinde kurulmasını takiben, diplomatik ilişkiler 2 Eylül 1924 yılında tekrar canlandırılmıştır.

Büyükelçiliğimizin görev alanları Birleşik Krallık (Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı), Man, Jersey ve Guernsey Adalarıdır.

Birleşik Krallık’ta Büyükelçiliğimize bağlı olarak hizmet veren iki Başkonsolosluğumuz (Edinburg ve Londra) bulunmaktadır.

Ayrıca 2014 Şubat ayında Belfast ve Cardiff  Fahri Konsolosluklarımız faal olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Büyükelçiliğimiz bünyesinde, aynı binada hizmet veren Silahlı Kuvvetler Ataşeliği, Adalet Müşavirliği, Basın Müşavirliği, Ekonomi Müşavirliği, Emniyet Müşavirliği, Maliye Müşavirliği ve Ticaret Müşavirliği yeralmaktadır.

Ayrıca, ayrı binalarda Din Hizmetleri Müşavirliği, Eğitim Müşavirliği, Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile Merkez Bankası Temsilciliği hizmet vermektedir.

Öte yandan, Büyükelçiliğimiz nezdindeki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği Başkonsolosluk binasında hizmet vermektedir.